zpět na Tvorba

Pictordie

samolepky Pictordie Dalo by se to nazvat performace, událost ze života, lehké vykolejení našeho ustáleného vnímání technologického životního prostředí. Setká-li se poprvé člověk se samolepkou Pictordie může se mu stát, že chvíli kouká jak vrána co se po něm chce, než se obličej roztáhne do úsměvu.
samolepky Pictordie
V Havířově jsem už před lety na různých místech občas viděl samolepky Pictordie. Ten nápad se mi zalíbil a později v Jazz-klubu jsem několikrát mluvil i s tím, který je vyráběl (bohužel já hlava děravá zapoměl jeho jméno… Uběhlo pár let a náhodou jsem objevil - web.stránky PICTORDIE


V hromadné dopravě, ve vestibulech veřejných budov, každý den na nás na různých místech civí piktogramy. Zákazy, nařízení a informace jak se zrovna na daném místě máte chovat, Cedulky s přeškrtnutými postavami, vsedě, vleže, v chůzi, přeškrtlé jídlo, kornouty zmrzlin, cigarety, psy a podobně. Obrázky někdy umocněné textem. Sdělení jednoznačná a lidi je většinou berou automaticky na vědomí.

Samolepky Pictordie podobné v té sdělné zkratce - jdou dál. Reflektují skutečnost (kráva semletá v mlýnku a krmená produkty z vlastního těla, BSE), někdy rozverně uletí (zákaz všeho, vymývárna mozků..), někdy parodují (městský znak Havířova, rudá hvězda mezi dvěma paneláky). Umístěné na vhodném místě, pobaví nebo vytočí - dle povahy… Na webu Pictordie je volně ke stažení několik archů, spousta obrázků.

(pm)samolepky Pictordie
samolepky Pictordie