zpět na kapely 80-90 let

Velvetbloud group

Velvetbloud group,vlevo Keller,vysoké čelo R.Pope Na ukázku dvě skladby ke stažení, dole podrobněji o nahrávce:
Skleněná tvář, mp3 ke stažení Skleněná tvář
Velvetbloud, mp3 ke stažení Velvetbloud





Další skladby na webu muzikanta z Velvetbloud group - Martin "Pinďa" Melichar / Kapela na chvíli ožila - Velvetbloud na Pacalůvce 2005

V kapele převažovali rockeři. Vlastní tvorba postavená na rythm & blues. Hráli taky věci převzaté - Morrison, Rolling Stones atd..Vedle toho vznikaly i písně ovlivněné undergroundem. VELVETBLOUD GROUP měl náboj. Byla to živočišná kapela. Působila dost anarchisticky. Kolikrát se hraní zvrhlo v jam-session a na pódiu se střídali nebo přibývali muzikanti. Bylo to zčásti i demokratickým duchem v kapele, která neměla svého kapelníka. Hudbu tvořili všichni.
Někdy na přelomu 80-90 let se Pavel Keller seznámil s Martinem "Pinďou" Melicharem ve zkušebnách Kulturního domu P.Bezruče. Pavel chtěl hrát a PbK blues zrovna stálo na místě. Pinďa, po začátcích v country kapele, si chtěl vyzkoušet tvrdší muziku a Pavel v něm objevil schopného interpreta, který umí zahrát cokoliv, rock, blues atd..Zpočátku břinkali oba sami. Přidali se další - Rosťa Pope - bass / Ivan Laněk - bicí a začala se formovat kapela.
Našel se i zpěvák - Láďa Uharek, dlouholetý známý P.Kellera (který ještě pamatoval zkušebnu kapely Hlavy2000 v prádelně, kam se občas zastavil). Název VELVETBLOUD GROUP vznikl v hospodě u Urbana. Někdo se podíval na krabičku od cigaret, uviděl logo velblouda, ale zdálo se jim to příliš obyčejné - velbloud - tak tam vrazili jako hříčku - Velvet..A sametový bloud byl na světě. Pinďa, ačkoliv stál u vzniku kapely byl benjamínek (17 let). Přítomné překvapoval, když si v hospodě objednával limonádu. Nevydrželo mu to dlouho.
s gt Pindˇ,s mikrof. L.Uharek Pavel Keller měl ambice hrát v podobném duchu, jako v Betonové zahradě (víc underground, vlivy cpt.Beefhearta a pod..), ale záhy zjistil, že Michal Lang a Martin Lukáš jsou v tomhle směru nenahraditelní. Na začátku s kapelou zkoušel taky student VŠB Březina na saxofon, ale rockové jádro kapely ho brzy vyvrhlo. S VELVETBLOUD GROUP později nějaký čas hrál (otec Pinďi) František Melichar - klávesy. Přišel jakoby z jiného světa, protože ovládal akordy, znal noty, uměl angličtinu. Překládal a přepisoval Morisona. Na rozdíl od ostatních měl celoživotní průpravu jako profesionální barový muzikant, která mu pomáhala skvěle zamaskovat, když během koncertu v "dobré náladě" netrefil klávesu. Ale debatovat s Frantou o hudební teorii a praxi bylo jako pouštět se na tenký led.

VELVETBLOUD GROUP koncertoval v Ostravě, po hospodách "U Třísky", v Dělničáku (kam se přesunuli z původně plánované Pacalůvky). V rockovém klubu "U Balóna" jako předkapela V.Mišíka. "Na Stružníku" a Taky na nějaké motorkářské akci (rockový sound harleyáři určitě uvítali). Jedny z nejlepších koncertů byly u Brázdy v hospodě "Ponorka" v Olomouci. Hráli v Uničově a samotná cesta stála za to. Láďa Uharek někde sehnal starou dodávku 1203. Krabici na kolech, která měla navíc porouchaný pedál na plynu. Jelo se tak, že Láďa Uharek točil volantem, jeden řadil rychlosti - musel obouruč a další tahal na povel špagátem plynový pedál, který se zasekával a nevracel. Aby se nerozmlátili někde v zatáčce musel se špagát uvolnit. 1203 byla naštěstí plná ochotných rukou. Dojeli ! V 95 ještě kapela nahrála a vlastním nákladem vydala kazetu s názvem "Jenom tak pro náladu.."

Kapela měla zkušebnu v kultur.domě P.Bezruče. Po uvolnění počátkem 90 let, kdy pracovníci v kultur.zařízeních vycházeli kapelám nebývale vstříc - přicházela doba managmentu, nového využívání prostor atd..VELVETBLOUD GROUP se musel vystěhovat z bunkru pod záminkou "malování". Zpátky se už nedostali. Po delší pauze nikdo nebyl schopen dát kapelu dohromady.

(pm)

Ivan Laněk

info o nahrávce: VELVETBLOUD GROUP................název alba: Jenom tak pro náladu... obsazení: Zpěv a jiné hluky, vokály - Láďa Uharek / sólová kytara - Pavel Keller / dopr.kytara,sólová a akustická kytara, vokály - Martin "Pinďa" Melichar / basová kytara - Rosťa Pope / Harmonika - Milan Skácelík / Bicí a jiná rytmika - Ivan Laněk / vysílačka CB - Pavel Pavlica

Nahráno: 6 - 12.března 1995 v protiatomovém krytu v Havířově. Zvuk a zvuková režie: Pavel "Ďábel" Pavlica Mix: 25 - 26.března 1995 v Lesnické chatě v Albrechticích Dodatek: Tato kazeta byla vydána ve vlastním nákladu v omezeném počtu

naše díky: Petru Bezručovi, Maryčce Magdónové, Jarynu Hladišovi, firmě Randall, Miloši Nebůrkovi, Jirkovi Pavlicovi. Všem za nezbytnou finanční, technickou a organizační pomoc, dále potom: Piškotce za teplé večeře a dobré slovo, Piškotovi za nocleh a za Piškotku...