zpět na kapely 80-90 let

Středně rychlé šípy

Středně rychlé šípy, z obalu kazety RM Na ukázku dvě skladby ke stažení: ...........STŘEDNĚ RYCHLÉ ŠÍPY složení: Kláda - gt / Medvídek - bg / Pavel Přeček - drums / Luboš "Hubert" Nýzner - voc / vydalo v kompilaci s jinými RM 1990
Člověk, mp3 ke stažení Člověk
Dej mi všechno, mp3 ke stažení Dej mi všechno


Další havířovská punková kapela z poloviny 80-tých let, která sice neodehrála moc koncertů, ale byla součástí muzikantského hemžení na zámečku v Životicích. Kapela ve složení: Olda "Medvajz" Juran - basa / Vašek "Kláda" Vysoklad - kytara / Luboš "Hubert" Nýzner - zpěv / Pavel Přeček - bicí nejdříve začala zkoušet v Albrechticích v kině. Hrozná kosa. Topilo se v Petrách. Elektriku natáhli od chlapa co bydlel vedle. Aby měli co přikládat do kamen - do batohu kradli koks. Později málem roztavili kamna. S koksem jim pomáhal "Kacíř", který si donesl dětskou klávesovou hračku s názvem - Pilla a zkoušel s kapelou. Hrál tak úžasně, že se nikdy netrefil do ničeho. Říkali mu "dřevorubec". Později při nahrávání na zámečku ho raději nezapracovali. Hudbu skládali všichni, texty dělal Niesner.

První koncert - na učilišti v Ostravě Hrabůvce. Úspěch veliký. Vyhořel zesilovač. Plameny. Přerušení koncertu. Druhý koncert v Jeremenku (kultur.dům v Ostravě) spolu s IQ:60. Středně rychlé šípy v Jeremenku běhali se zicherkama v hubě. Vyplašili pár číšníků. V září 86 kapela nahrávala na zámečku. Sborové zpěvy pomohli nazpívat členové jiných kapel. Něco z nahrávek se objevilo v několika punkových kompilacích na kazetách Rytmické mládeže. Útočný melodický punk, sborově řvané refrény - Středně rychlé šípy hráli podobně jako IQ:60. Jak zavzpomínal Medvajz: "Kapela byla spíše v jejich stínu..." Po nahrávání se kapela rozpadla.

Z té doby jedna bizarní historka. Jednou seděla kapela v hospodě v Albrechticích. Nejdřív přišel jeden kominík a dal si panáka. Přišel druhý kominík a dal si taky panáka. Zanedlouho přišli další dva kominíci a jak jinak, každý z nich si dal panáka. Uzavřel to příchod ještě jednoho kominíka, dostal panáka taky. Viděl někdo od těch dob - pět kominíků v hospodě najednou ?

V Havířově se punkeři scházeli v hospodě - Tiskárna. Jezdívalo se taky na chlastací výlety, punkové vandry (říkalo se tomu "holubovky"), které organizoval většinou Pavel Přeček. Někdy se taky skončilo za humny hned v první hospodě. Třeba "U Ježibaby" kde nakonec všichni spali roztroušeni po lese a jeden z nich zachumlaný v nepostaveném stanu. Občas se podařilo dojet i dál, třeba na Karlštejn, nebo do Mikulova. Medvídka v Mikulově někdo okradl a když se vracel domů stopem - celou cestu měl v patách estébáka. Popojížděl autem a opruzoval Medvajze až do Ostravy. Někdy bylo k nevíře kolik času věnovali tihle státní zaměstnanci k otravování lidí.

(pm)