zpět na kapely 80-90 let

PbK Blues

PbK Blues Dvě skladby ke stažení z alba: Balada o hornickém štěstí (Ballad of miner`s Happiness)
Začal jsem brzo, mp3 ke stažení Začal jsem brzo
My Home Kosmos, mp3 ke stažení My Home Kosmos

Černošské blues, bílé rythm & blues, ale také undergroundové závany kpt.Beefhearta, vlastní tvorbu a texty nabízí kapela Pbk blues. Je to snad nejstarší dosud hrající soubor v Havířově, proto jsme kapelu zařadili do "vykopávek z minulosti". Nespočet muzikantů se vystřídalo přímo v kapele a nebo si s Pbk blues zahrálo jen tak na některém z koncertů. Za ta léta společného hraní jsou hlavní postavy v kapele "Kuba" Petr Kubíček - sol.kytara,zpěv a Pavel Keller - ryth.kytara. Nedá se nic dělat - Kuba bez P.Kellera za zády je muzikantská sirota. V nedávné minulosti z kapely Keller odešel a není to ono.. Jedna z posledních sestav: Petr Kubíček - sol.kytara, zpěv / Pavel Keller - kytara / Tomáš Pech - bicí / Rosťa Pope - bas.kytara / externě,Milan Skácelík - foukací harmonika

I když kapela vznikla o pár let dříve, stabilizovala se až na jaře roku 1986. Název "Pbk" vymyslel Mirek Zvára. Petr Kubíček měl v domě souseda, který se jmenoval Bimba Tarambaš. Zvárovi se jméno na zvonku zalíbilo a Petrovi začal říkat - Peťa Bimbas Kubíček. Druhá verze,kterou jsem slyšel - "Pořád bez koruny blues". Už druhý koncert kapely byl brutálně rozehnán policií na pověstné blues-undergroundové akci 1.12.1984 v restauraci Lapačka v Šenově. Máničky utíkali do polí a policie odvážela plné antony. Dnes už těžko říct, zda nešlo ze strany StB o provokaci. Koncert byl policií přerušen a nic by se možná nestalo, ale z nespokojeného houfu lidí se ozval hlas - "Na protest si lehneme pod kola autobusu!" A jak na potvoru zrovna přijel autobus MHD a jak na potvoru se celé okolí hemžilo policajty. Jiný zas tvrdí, že řidič autobusu nechtěl nikoho svést a vyhazoval lidi ven, tak proto si pár lidí lehlo na cestu před autobus a obušky na sebe nenechaly dlouho čekat. Možná to měla být výstražná akce, která měla schladit všechny vlasy a punkery. Trestů "na tvrdo" bylo jen pár, ale "podmínek" požehnaně. Petr Kubíček jako jeden z organizátorů akce musel také k soudu a než dostal podmíněný trest, odseděl si tři měsíce na vazbě.

PbK Blues Před vznikem Pbk Blues hráli její členové v různých formacích. Pavel Keller spoluzakládal punkovou kapelu Hlavy 2000 a později hrával se Zvárovým experimentem Č.H.T.L.(Čím hůř tím líp). Petr Kubíček - MBS. Po odchodu M.Zváry do SRN začal Petr Kubíček spolupracovat s Pavlem Kellerem. Přidal se Milan Skácelík - foukací harmonika. Další člen skupiny Michal Lang - bicí - hrál zároveň s Broumerovou Prouzou a později Betonová zahrada. U zrodu Pbk Blues byl i Hynek Požár - basa, kterého zanedlouho vystřídal Rosťa Pope.

Nějakou dobu trvalo než mohla kapela Pbk Blues vystupovat pod svým názvem. Na jednom z koncertů, kde je propašoval Jirka Prokš, hráli pod názvem JamSession. Koncert byl překvapivě úspěšný a soubor začal v září 1986 důkladněji pracovat na své tvorbě. Dostali nabídku na vystoupení v Polsku, ale jak to tehdy bylo zvykem - ne všichni se dostali přes hranice. Na krakovských ulicích hráli blues jen Kubíček se Skácelíkem. Na okresním Rockfestu 86 obsadili druhé místo. Začali koncertovat na Valašsku, v Ostravě a často byli vítanými hosty na Brněnsku. V 87 roce stojí za zmínku úspěšný koncert na jazzovém festivalu v Českém Těšíně. V roce 1988 se o kapelu a Petra Kubíčka začala znovu zajímat StB, kvůli informacím o Chartě 77, které Kubovi chodily poštou, ale hlavně kvůli transparentu s nápisem "Ať žije charta 77", který ožralý Kuba se Zdeňkem Hnilicou vyvěsili z balkónu. Během půl hodiny je odvezli policajti. Před otravnými a deprimujícími výslechy, které nebraly konce, Kuba utekl a několik týdnů se ukrýval v zapadlé vísce na Jižní Moravě. Další kolo okresního Rockfestu vyhráli a v krajském kole získali ocenění za výrazný bluesový projev. V lednu 1989 měli najednou zrušených 7 koncertů. Nikdo nebyl ochoten vysvětlit, proč. Po několika měsících jim zase pomohli lidé, kteří s rozumem pořádali koncerty.

Tovačov - kde se Kuba samou radostí, že hrají, bohatýrsky opil a v noci, když se zatoulal bůhví kam, vymáchal se ve stoleté močůvce. Druhý den celý černý od zaschlé špíny, sundal ze sebe raději všechny hadry a jen tak v trenýrkách šel po náměstí. Z hloučku stařenek co šly do kostela neslo se vylekané volání - "Čert, čert !" Naštěstí Kubu odvezl domů autem Hladiš.
PbK Blues Věrovany 89. 1300 platících diváků vidělo koncert několika souborů. Kromě Pbk Blues hrála i KMOCHOVA PARALÝZA, kde vystupoval i P.Keller. Po produkci tohoto souboru bědoval pořadatel, jaké neštěstí zas přivolal na svou hlavu. Zájem policie se dal očekávat. Pořadatelé oficiálních koncertů, kteří občas pozvali undergroundovou scénu měli fakt smůlu...

Neuvěřitelná a zcela v duchu PbK blues byla anabáze členů souboru do PLR na památný koncert českých exilových folkařů - Wroclaw 89. Seděli v havířovské hospodě, už pokolikáté naštvaní, že nemají všechny papíry v pořádku a vyřízené pozvání do Polska, otrávení z těch bolševických obstrukcí, které znemožňovaly cestování za hranice. Posilněni pivem a kořalkou napadlo je jednoduché řešení. Vždyť hranice je tady kousek a řeka Olza není hluboká. Střihnem to mimo přechod. Zaplatili útratu. Zavolali taxíka a řidiči řekli ať je vyhodí někde u Olzy. Našli brod. Na polské straně je čekalo několik plotů, prý připomínal tovární. Je docela možné, že přelézali pořád ten samý, těch piv bylo víc a šeřilo se. Přece jen se dostali k autobusové zastávce a tak poznali, že jsou opravdu v Polsku. Když se blížilo auto, chtěli být nenápadní a postupně, jak jim stav dovoloval, ukrývali se ve škarpě. Víc nápadní už být nemohli a ještě ke všemu se z auta vyklubal vojenský gaz - plný vojáků, kteří hned vyskákali. Když Kuba místo pasu nebo občanky vytáhl vojenskou knížku - pár vojáků významně natáhlo samopaly a zamířilo na ně. Nějakou dobu byli drženi v kasárnách. Výslech. Přes noc vězení a druhý den je potupně v želízkách na hraničním přechodu přebrali čeští policajti. A zase výslechy, tentokrát u StB. Všem hrozil paragraf - překročení státní hranice a ještě jeden - poškozování zájmů republiky v zahraničí. Sazba do pěti let. Naštěstí přišel listopad a trestní stíhání zastavila amnestie prezidenta Václava Havla.

Život je blues - jak si v kapele říkali a tak dál hrají po hospodách, klubech, kde je pozvou, častěji, nebo s odmlkou. Vzpomínám na koncerty, kdy mi mráz zaběhal po zádech, jak jim to šlo. Když má Kuba dobrý den, dokáže s kytarou srůst. Popadne ho to, hraje jazykem nebo o stojan mikrofonu, lehá si na zem, extaticky blbne a pořád mu to hraje !
Petr Kubíček Ale některé koncerty taky skončily ostudou. V Blažovicích u Brna - ožralý L.Outrata dvakrát bouchl do bubnu a spadl. Kuba na tom nebyl o moc lépe a navíc ho kapela zapomněla druhý den naložit do auta. Někdy mají jejich koncerty bizarní podobu. Při koncertu "U černého pavouka" v Ostravě je oslovil rozjařený MUDr.a nabídl jim koncert na celoevropském sympoziu ortopedů v hotelu Palace. Koncert jim skutečně zařídil. Později zjistili, že šlo nejspíš o pomstu onoho doktora všem kolegům na sympoziu, protože on sám nebyl pozván. Nepustili doktora ani do sálu. Při zvukové zkoušce měla jakási paní námitky, že hrají moc nahlas. Pbk Blues koncert před koženým publikem nějak odehráli a zase se k nim hlásil jiný přiopilý doktor, tentokrát ze Švýcarska a zval je k sobě do Švýcar, ale z toho už sešlo.
V roce 2003 na šumperské akci Blues A live, se po několika letech znovu do kapely vrátil Pavel Keller. I když se repertoár narychlo zkoušel v šatně - nikdo po nich láhve neházel.Je těžké vyjmenovat všechny muzikanty, kteří vystupovali v Pbk Blues. Tady jsou alespoň někteří: P. Baugartner / J. Tibitanzl / L. Pecha / J. Hladiš / Franek / M. Lang / I. Laněk / Rosťa Vicher / P. Hrnčíř / P. Laitner / Rosťa Pope / F."Fanny" Novotný / Lumír Outrata

(pm)
Texty z alba - Ballad of miners Happiness

BALADA O HORNICKÉM ŠTĚSTÍ (P.Kubíček) Pod prašným nebem v betonové džungli našli jsme svou zem Každý chce hrabat Ó ne, kde to jsem Zápach z komínů, plné ulice tlusté dámy žádost zamítnou to je město snů, velké krabice akční scény v hospodách se promítnou Každý chce hrabat tak si tu žijem je nám hej Úderem čtrnácté hodiny železná kola krtky vynoří na prořízlou zem Věrné ženy sousedy odhání praská autobus černé oči hrůzu nahání začíná hornické blues ZAČAL JSEM BRZO P.Keller) Začal jsem brzo asi tak v šestnácti venku mrzlo a já měl splín Fotr byl v lochu a já chtěl trochu jen tak z legrace pustit si plyn V tom přišel kamarád věděl co s tím řekl mi hochu seš jako stín Zašli jsme na pivo a osud nám přál v hospodě u kamen bluesman tam stál měl v ruce kytaru na ni hrál Když nás uviděl jenom se smál potom zařval Good morning blues podal mi kytaru tak si to zkus Našel jsem víru a ztrácel cíl hodně jsem miloval a hodně pil zkrotil jsem bolest nudy se bál na špatnou pověst na tu jsem sral hrál jsem pro radost žil jenom tak v tý době nade mnou byl už jen pták Teď už je pozdě dvě děti mám stojím na mostě špatně vypadám koukám se dolů jak teče řeka vzpomínám na tebe jak si mi řekla život je kyvadlo život je blues a taky divadlo krása a hnus FERNET BLUES (P.Kubíček) Ten sedmnáctý fernet už jsem neměl pít jó ten sedmnáctý fernet už jsem neměl pít potácím se domů a nemám oč se podepřít Přítel mě naštval žena mi utíká jó přítel mě namích a žena mi utíká jediné co zbývá je tahle muzika Kdybych byl starý černoch splynul bych s černou tmou kdybych byl starý negr splynul bych s černou tmou a funebráci by hráli tuhle hudbu mou AMERICKÝ SEN (P.Keller - P.Kubíček) Já zůstal sám Někde uprostřed chmur ve snu si hrál tóny tvrdého DUR Kam vlastně jedem expres duní černou tmou mám už dost těch keců a půjdu si cestou svou Teď abych si dal láhev ohnivých múz řekl to král jméno jeho je blues Kam vlastně..... Roky jdou dál těžce hledal svůj cíl blues jsem si hrál do rána whisky jsem pil Kam vlastně..... Málem zapomněl jsem že život tak hnal dobrý pocit já měl blues mi tolik dal Kam vlastně..... MOBILNÍ BLUES (P.Keller) Zpívám si blues a piju nemůžu spát ošklivý sen se mi chtěl v noci zdát v náručí své jsem držel mrtvou ženu na to už já nikdy nezapomenu Co mě čeká to nikdo neví co mě čeká to mě nemine Moje máma mi řekla dej si kafe její známá si náma dala také Na druhý den mi volá moje máti víš ta ženská na věky bude spáti Na přechodu nějaký chlap za mnou šel kvílení kol a ránu jsem uslyšel toho chlapa porazil automobil záchranku jsem zavolal na svůj mobil Bylo mi zle tak jsem se zase opil prachy mobil někdo mi k ránu ztopil Šel jsem domů žena mi z karet věští zrcadlo mé už nikdo nevyleští MY HOME IS KOSMOS (F.Novotný) Jdu z Kosmu domů jdu z kosmu domů a ne sám byla to opice já za to nemohu lásko má My home is Kosmos My home is Kosmos and blues Já měl prachy ženy mě milovaly teď už je nemám tak se na mě vykašlaly nevadí My home Kosmos My home Kosmos and blues