zpět na kapely 80-90 let

Morální tyfus

Medvajz,Kamila Na ukázku dvě skladby ke stažení z alba BRUTAL.
Kamión pádí dál, mp3 ke stažení Kamión pádí dál
Slipy, mp3 ke stažení Slipy


/Poznámka pm: mohl bych vyzpovídat některé z tehdejších členů kapely, ale dostalo se mi do rukou pár časopisů z té doby a pro větší autentičnost jsem se rozhodl přepsat článek z kulturního občasníku "Mrdvola" č.5, který vycházel v Rýmařově. Rozhovor s Morálním tyfem v Havířově v hostinci "U Veselých" dne 28.2.1992. Otázky kladl a zaznamenal J.Černý ml./


MOTTO: "Každé ráno cvič, ať jsi pěkně tyf !"

VZNIK: Na přelomu soboty a neděle v prosinci 1990, výlet na chatu do Čiernej pri Čadci, opilost, nechutné scény s ženami a krocany, fascinace fialovým hnusem, po návratu natáčení asi 22-minutové demokazety s odpornýma kytarama a zpěvem (např. písně Růžovožluté dederonové slipy a Památní pomočenci). Hned poté nás opustila naše soulová zpěvačka Outloň zhrozená špínou, bahnem a pugetem, který jsme jí ve své neomalenosti nasadili na hlavu.
Pak nastal zlom. Jednak jsme měli chuť hodně koncertovat, což by vlastně nebylo možné bez nových písní (staré písně z kazety jsou neopakovatelné originály), jednak poté, co jsme již delší dobu žili v hnusu a navíc jej ještě začali produkovat, jsme pocítili potřebu vyhodit si z kopýtka a trochu si zase zasrandovat. Začali jsme dělat pěkné a veselé věci, čímž jsme se dost odlišili od ostatních undergroundových kapel, můžeme si dovolit hrát na undergroundových i popových akcích (v undergroundu vynikáme svou popovostí a v popu svým nadhledem, pardon, nádorem). Dnes máme za sebou pár úspěšných koncertů a náš program stále bobtná. Složení MORÁLNÍho TYFu:
Eva, Kamila, Zuzana - zpěv / Medvídek - kytara, zpěv / Koláč - basa / José - bicí / Malutki - kytara, zpěv

ROZHOVOR: J.Černý: Dobrý večer
Morální tyfus: Dobrý večer

Z jakých žánrů a hudebních skupin se rekrutujete ?

Kamila: (schovává se pod stůl, hledá prý svou včerejší opičku)
Zuzka: Co to je rekrutuješ ?
Malutki: Bože, taková ostuda !
Eva: Z našich moravských.
Medvídek: Od roku 82 do roku 85 jsem hrál bas kytaru v KLECi, později kytaru v T.D.H.R.
Malutki: Z dobrodružných a výtvarných, působil jsem v PKV, BRACHYBLASTu, ZA CO ?, NECHTE NÁS BEJT a chvilku v T.D.H.R.
Koláč: Záměrem mého hudebního vzdělání byl M.Ditrich, skupina ABRAXAS, dále baskytarista skupiny STRANGLERS a zvuk baskytaristy PETER and THE TEST TUBE BABIES.

Medvajz,Kamila 2 A co takhle Amerika ?

K: Svět neomezených možností.
Z: Amerika, Afrika, paradajka, paprika.
E: Konkrétně Kanada.
Med: Holduju nudistickým plážím (viz. Karlštejn).
Mal: Vzpomínky.
Kol: No Trend snad, kdysi B-52´s, v současné době Nirvana.

Jakou muziku posloucháte ?

K: Nerez, Masomlejn, Lucie, Roach Egg, miluju Michala Dvořáka, když kluci kluci v parku na kytaru hrají...
Z: Morální Tyfus, Nerez, Oceán, Pixies, Cocteau Twins, B-52´s, Devo, Lucie, Simon and Garfunkel, Helloween, Scorpions, Marillion.
E: Mňága a Žďorp, Nerez, Žalman, Lucie, starý Morální tyfus, Sting, Masomlejn, Originální pražský synkopický orchestr, Yo Yo band, INXS.
Med: Crucifucks, Siouxie and the Banshees, Swans, Residents, Janota, Sonic Youth, 4AD...
Mal: Stump, Big Black, Big Flame, NO MEANS NO, Victims, Family, Residents, Soft Cell, Fugazi, Nirvana + většina produkce firmy SUB POP, Soundgarden, dále pak různé úlety.
Kol: Polský Golden Life, strašně mne překvapil nový videoklip Nirvany - jsou MAXI a dále kapely novoromantického směru, jako např. bývalé Pseudoecho, bývalý Ultravox, bývalé OMD, bývalý Twins, bývalý Stranglers. Mám rád i Pala Haberu, z ženských postav moderního rocku byla nejskvělejší Mirka Brezovská. Mým hudebním krédem však byl vždy elektropop skupiny Soft Cell, však jak M.Almond, tak D.Ball zklamali, tak nezbývá poslouchat nic jiného než Yello.

Co pro vás TYF znamená ?

Kamila,klobouk Medvídek,Eva,Malutki K: Nekonečný tyfot, fot fot, foxtrot.
Z: Ošklivá nemoc, kterou jsem byla nakažena.
E: Oblečky "smích za každou cenu".
Med: Příjemné pobavení s přáteli.
Mal: První místo na žebříčku mých životních hodnot.
Kol: Jóga.

Koho budete volit ve volbách ?

K: Svého šéfa.
Z: NEI
E: koho mi poradí maminka.
Med: Zatím na volby seru.
Mal: Střed a mírnou orientaci doprava
Kol: Nevolím.

Do kterého PF (privatizačního fondu) jste investovali své body ?

K: Já nechci žádné fondy !
Z: Nemůžu sehnat kuponovou knížku.
E: Do žádného PF, ale podniku.
Med: Danone - krém krémů.
Mal: Fuck off fondy.
Kol: Nevěřím.

Kolik piv vypije Morální tyfus za koncertní večer ?

Mal: 33.
Kam: Já myslela, že 40.
Kol: Nedokážu to registrovat. (a vypíná)

Za kolik peněz jste ochotni hrát ?

Mal: Dnes je 28.2.1992, čistý čas našich písní činí okolo 40 minut. Jsou rozpracovány další nové písně, takže v době vydání vašeho časopisu bude náš program trvat již přes 50 minut. Požadujeme 100 kčs/os. /7 krát 100 = 700 kčs/ + cesťák. Při vzdálenějších cestách a velkých pařbách je možná domluva / např. cesťák, jídlo, pití/.

Kam byste zařadili svoji muziku ? Co hrajete ?

K: Na výsluní. Comics.
Z: Na poličku.
E: Hrajeme rytmické skopičiny.
Med: Subjektivně laděné texty s expresivně laděným hudebním zbarvením bych zařadil do sféry zábavy a sportu.
Mal: Komerce se šifrou hnusu, v níž je trochu legrace, podvazkových pásů a dětinství. Nemocný pop.

Kdo a co vám vadí ?

K: Zlí lidé.
Z: Nedostatek peněz a špatně naložení utopenci.
Mal: Špatně naložená Zuzka, nepochopení, mezery, nabubřelost.
E: Netančící publikum a dlouhý spánek.
Med: Lidi bezmezně nakupující, stupidní černošský rap, zdlouhavá byrokracie, pivo řezané vodou, stupidní reklamy, afektované kapely jako jsou Wanastovi vjecy a Lucie, nejsou nikde boty /osmičky, kožené, po kotníky/. bicí José,Medvídek,Malutki

Jaké cigarety kouříte ?

K: Petry, Camelky a jiné dámské libůstky.
E: Co má zrovna sestra na skladě.
Z: To, co kouří Medvídek.
Mal: To, co kouří ostatní.
Med: To, co zrovna kouří Kamila.

Jaký je váš vztah ke sportu ?

K: Kancelářský - krysovitý.
Z: Ráda házím oštěpem do pohybujících se terčů a pak chodím do společné sauny.
E: Docela ten vztah ujde.
Mal: Vysoce kladný, dvakrát týdně hraji fotbal, chodím plavat a jinak se rád dívám.
Med: Tenis, šachy, domino, kuželky a libido.

Jaký je váš vztah k sexu ?

K: Mám ráda zvířátka, ptáky a ptáčky a jiné bobíky. Zn.Ozvi se.
Med: Konečně jsem se ustálil.
Z: Byla jsem ustálena.
E: "Sex je náš, dělá dobře mně i tobě."
Mal: Vysoce kladný, sex si představuji jako prima posezení u televizní obrazovky. Ovšem důležitější je láska, přimlouvám se, aby jí na světě bylo ještě víc.

Kolik má kapela dohromady dioptrií ?

/3,75 + 3,75/ + /4 + 4,5/ + /3,5 + 2/ + /3 + 2,75/ + /0 + 0,5/ + /0 + 0/ + /0 + 0/ = 7,5 + 8,5 + 5,5 + 5,75 + 0,5 = 27,75 = 3 popelníky, 2 krygly a 1 lupa.

Jaký je váš cíl ?

Očistit národ a zahrát si konečně v tom Německu.

/z téhož časopisu - recenze/

2.11.1991 - Horní Datyně
...Při produkci Morálního tyfu jsem měl - stejně jako u Kuřecího nářezu - pocit, že pokud spolu vydrží a budou dál hrát a cvičit, jejich význam může překročit hranice SM regionu. Organizátoři označili Morální tyfus na plakátech coby comocs. To je přesné. Morální tyfus - to je parodie na vše, co si jen dokážete představit: na klasické písničky, na rockovou skupinu, parodie na pionýrky i na sebe samé. Aspoň mi to tak připadalo. Po hudební stránce je to výborně promyšlené s výraznou gradací jak jednotlivých skladeb tak i celého koncertu. Výborné a někdy příště nashle...

(-rejža-, 2.číslo FRONT OF BASTARDS, 1992)
TextyTemulence a pak věnce (Eda Mazurek) Ležím se svou láskou tiše na palouku Ona povídá mi sladce:"Ty můj brouku" Ležíme oděni vánkem vedle sebe -Říkám puso krm mne trávou A já budu krmit tebe. Tohle říkám já, Tohle říkám já Tohle říkám tý svý jedný pitomý praštěný Lence Začal jsem po patě stéblem jezdit Lence Ona na to piští velmi tence Ležíme oděni vánkem vedle sebe Nad náma se klene krásně modrý nebe. Tohle dělám já, Tohle dělám já Tohle dělám tý svý jedný pitomý praštěný... Přestal jsem po patě stéblem jezdit Lence Ona na to piští hystericky velmi tence: "Temulence a pak věnce Temulence a pak věnce" PAM PAM PAM Pozn.: Temulence je otrava způsobená požitím trávy obsahující plíseň. Tyhlety manýry s manikůrou (Malutki, Criminal) Zkoušel jsem si doma dělat manikůru, ale maminka mi řekla běž na pedikůru "Růžové prstíčky, krásné nehtíčky" Potkal jsem tam dívku co podnikla túru do Himaláje, do toho ráje utekla před výrobou magi a řekla tak už jsem tady "Paní pedikérko nožky pěkně do růžova" Na pedikůře po náročné tůře do Himaláje do toho ráje tyhlety manýry s manikůrou léčebná kůra pedikůrou pozval jsem ji zítra k holiči. Pozn.: Magi se dělá z kopyt. Braň se nebezpečným paním (Malutki) Jak je známo paním je shůry dáno, že jsou občas protivné že jsou občas záludné že jsou občas zákeřné Nejapné. Nerudné. Není to nikde psáno zejména však ráno dělají věci osudné dělají věci obludné dělají věci ošidné Nejapné. Nerudné. BRAŇ SE NEBEZPEČNÝM PANÍM. Šel jsem nakupovat a vrazil do paní Šel jsem do kina sedl si za paní Šel jsem na záchod a dýchl na paní (pardon, paní já nechtěl) Šel jsem hrát fotbal a trefil se do paní Šel jsem na dostihy a vsadil na paní. Jel jsem ve vlaku a usnul na paní (pardon, paní já nechtěl) Vyspal jsem se s paní Pardon, pane já nechtěl Já se jenom bráním vaší paní. Pozval jsem se k vaší paní, ona dlouho křičela.