zpět na kapely 80-90 let

IQ:60

Na ukázku dvě skladby ke stažení - stručné info o nahrávce... IQ:60 složení: Semiš - gt / Zrzek - voc / Pavel Hrnčíř - drums / Le Cripple - bg / Nahráno v Životicích na zámečku v kompilaci RM 1990 spolu s ZA CO, SRŠ, Nechte nás bejt, Brachyblast / zvuk - Satan
IQ 60,1982
Kaťuša, mp3 ke stažení Kaťuša
Mněsíc, mp3 ke stažení Mněsíc

Vznik IQ:60 - spolužáci gymnázia ul.Komenského: Jehova / Eskimo / Semiš / Křída. Kapela dostala název podle písně Mongoloid (DEVO). Později přišli Zrzek / Pinďa / Cripple a další a rozjelo se to.. (V článku z HADRu tato informace chybí).


/Přepsáno z časopisu HADR asi 1988/
Tento soubor byl založen na jednom havířovském gymnáziu v letech 1981/82. Byl tvořen výhradně žáky tohoto gymnázia.Tvořili jej jmenovitě tito lidé: Semiš - kytara, zpěv / Eskimo - kytara, zpěv / Modrák - basová kytara / Mouka - bicí. V tomto složení absolvovali pouze jeden koncert, který se uskutečnil ve sklepních prostorách bývalého klubu mladých.Po tomto koncertu došlo k rozpadu a každý z členů se vyvíjel individuálně. Modrák přestal s hraním, Mouka se snažil ještě někde, ale bez úspěchu. Eskimo založil úspěšný punkově laděný soubor ČBT (Černobílá televize). Semišovi se podařilo dát dohromady novou formaci pod původním názvem:
Semiš - kytara, zpěv / Zrzek - zpěv / Cripple - basová kytara / Pavel Hrnčíř - bicí

Hudební vzdělání těchto lidí bylo pramalé, pouze Semiš jako dítě navštěvoval LŠU - hra na housle. Cripple sice hrál v souboru POK - PARTA OHRYZANÝCH KOSTÍ později KLEC, ale předtím viděl basovou kytaru poprvé.Pavel H., než přišel do IQ 60, třískal v nepřítomnosti rodičů doma do hrnců. Zrzek byl hospodským a tzv. bečkovým zpěvákem, také členem POK. Soubor hrál pouze vlastní tvorbu bez sledování nějakých vzorů a styl, který hrál nazval (dříve nežli polská KOBRANOCKA) PUNK&ROLL.V tomto stylu měl nacvičeno téměř třicet skladeb z kterých většina se prozpěvuje dodnes na různých soukromých akcích. Známé jsou zvláště hity jako např. Hrdina práce, Před branou milosrdných, Demagogie, Správná výchova (Rodinná diktatura) aj.
IQ:60, Cripple čepka, Semiš
První koncert tohoto souboru se konal v prosinci 1982 v Žilině na kolejích VŠ. Koncert proběhl bez problémů avšak ke zděšení publika, které tuto hudbu neznalo (ani po vizuelní stránce). O týden později v Havířově Životicích na soukromé akci (asi 150 lidí, vystoupily čtyři soubory, mimo jiné i ČBT) se hrálo výborně. Bylo však na škodu, že tato přehlídka byla předčasně ukončena okolo dvacáté hodiny pro nadměrnou hlučnost, jakýmsi předsedou občanského výboru. Členům IQ:60 to však nevadilo, poněvadž byli již silně omámeni zlatistým mokem. V lednu 1983 se jelo hrát do Prahy. Koncert se odbýval v jakémsi divadélku. Soubor nebyl zahrnut do programu, poněvadž neměl zřizovatele. Chopili se tedy popíjení různých nápojů, když však už toho bylo dost, vtrhli v přestávce mezi dvěma soubory na pódium a začli hrát. Než se pořadatelé zorientovali a publikum vzpamatovalo, byli zase pryč. Koncert trval asi pět minut.

Někdy začátkem léta 1983 hráli v Ostravě Radvanicích, kde způsobili, v dobrém slova smyslu, chaos mezi undergroundovými kapelami.V létě se odbýval koncert v Hnojníku (také ČBT), který byl rozehnán příslušníky VB. Naštěstí všichni muzikanti i diváci se stihli rozprchnout do blízkých lesů a polí. K přímé konfrontaci souboru a orgánů nedošlo. Poslední vystoupení v tomto složení bylo v září 1983 v Třanovicích na soukromém pozemku pod širým nebem. Na podzim 1983 musel Cripple na vojnu. Soubor však absolvoval ještě dva koncerty, posílen hudebníkem zvaným Afoň. Později začali experimentovat a říkali si RADEGAST. Jaro 1984 znamenalo odchod Pavla H. na vojnu, kde již zůstal jako voják z povolání. Opět jaro, ale tentokrát 1985 bylo osudné i pro Semiše, také vojna. Semišův návrat na jaře 1987 znamenal psaní nových dějin IQ:60. Nebránilo nic tomu, aby se pod původním názvem sešli dva staří a dva noví lidé.

Semiš, Cripple a Básník - zpěv, Pavel P. - bicí

Styl hraní se poněkud změnil, nabral na vážnosti a propracovanosti. Po několika vystoupeních v klubu "GEM" se probojovali do okresního kola Rock pódia 1987. V této soutěžní přehlídce rockových a heavy metalových souborů obsadili jedno z posledních míst. Tento neúspěch (?) vyústil v odchod Pavla P. Další koncert opět v klubu "GEM" byl ve znamení rychlosti, poněvadž za bicí usedl po dvou zkouškách kytarista a zpěvák skupiny RADEGAST - Afoň. Nebylo to optimální řešení, a proto nastalo velké hledání stálého bubeníka. Byl nalezen v Ostravě Porubě člověk technicky na výborné úrovni a shodou okolností opět Pavel, ale tentokrát B. Jeho základy i oblíbená muzika je heavy metal a bylo to trochu cítit i v nových písních kapely. V tomto složení se uskutečnily tři koncerty. První v Ostravě v restauraci Družba, ve společnosti souborů RADEGAST, BRACHYBLAST, KLEC. Akce za účasti asi padesáti punkerů dopadla velmi dobře. Druhý se uskutečnil ve V - klubu VŠB v Ostravě. Program se nazýval "HOSTÉ BRATROVY SVATBY". Byla to spíše veřejná zkouška a poprvé se hrálo s barevnými světly, která všechny otravovala. Poslední koncert byl v Janovicích nedaleko Frýdku-Místku. Zúčastnili se jej: IQ:60, BRATROVA SVATBA, BROUMEROVA PROUZA a humorně laděný soubor Rozžhavený žhavý žár, který byl vrcholem večera. Zřejmě špatná konstelace hvězd způsobila, že po tomto koncertu, v prvně jmenovaných kapelách, došlo k vnitřním rozkolům. Došlo ke změnám v BROUMEROVĚ PROUZE a z BRATROVY SVATBY zbyl pouze kytarista. IQ 60 po 17 letech,setkání v USA

IQ 60, které se už od tohoto koncertu ve zkušebně nesešlo, ohlásilo oficiálně v restauraci "Tiskárna" dne 1.7.1988 konec své činnosti. Soubor se rozpadl, ale pevně doufám, že s jeho hudebníky se setkáme v jiných, i když stylově odlišných souborech. Kytarista Semiš a bubeník Pavel B. se spojili s heavy metalovým souborem RAUEL. Básník založil nový soubor hrající těžký psychadelik "TAJNÁ SPOLEČNOST ZÁMEČKU" (SECRET COMPANY OF LITTLE CASTLE). Cripple se chtěl spojit s již neexistujícím souborem STŘEDNĚ RYCHLÉ ŠÍPY, kde chtěl hrát i druhý bubeník IQ:60 Pavel P. Nový název i styl není dosud znám (snad vzor 77). Toť vše o velmi činorodé a pro mnohé hodně znamenající činnosti IQ:60.

P.S. S bubeníkem Pavlem P. se uskutečnil ještě jeden koncert a to v Třanovicích. Tento koncert dopadl dobře, zorganizován byl lidmi z Havířova a jako hosté zde vystupovali - PATOLOGICKÝ ORCHESTR MĚSTA MAR.LÁZNĚ.

obal z kazety vydané R.M.