zpět na kapely 80-90 let

Hlavy 2000

/ Bohužel se nedochovala žádná nahrávka / Dá se říct, že v punku byli první nejen na severní Moravě, ale i v republice. Kapela Hlavy 2000 odstartovala punkovou scénu někdy v prosinci v roce 1977 nebo 78 v restauraci Horakůvka v Šenově. Druhý koncert na tomtéž místě se vymkl kontrole a byla zdemolována celá hospoda. V sále zůstala hromada třísek ze stolů a židlí. Kapela raději všude hrála jenom jednou, kdy pořadatelé nevěděli co jsou zač. Všechny akce se připravovali pod záminkou - oslavy, svatby atd.
Hlavy 2000, Horakůvka 77-78 Hráli na večírcích, dokonce na gymplu v "tanečních" (?!)...Nemělo smysl uvažovat o tom, udělat si tzv."přehrávky" (něco jako povolení hrát na oficiálních akcích na veřejnosti). Punk - rocková renesance s výbušnou energií a freneticky rychlých "tříakordovek" uhozeného "r and r" (Punk rock - v překladu - uhozenej nebo blbej rock); nová revolta sociálně deprivovaných parchantů, která k nám dorazila z Anglie se vší razancí, módou pestrobarevných vlasů ztužených mýdlem, nebo vazelínou trčících vzhůru, oblečením doplněným "železářstvím" všemožných cvočků, zicherek a řetězů - vyplašila nejednoho spořádaného občana a establishment se brzy začal "starat". Policie hledala spojitost mezi názvem Hlavy 2000 a 2000 slov (politické prohlášení z 68 roku). Nelíbilo se jim jakým stylem byly psány plakáty (písmo prý připomínalo švabach). Hledali souvislosti tam, kde nebyly - policajti se ještě nestačili zorientovat.

Základ kapely: M.Jonšta / P.Keller
další: S.Vicherek / O.Nesvadba / B."Koždoň" Pěnička

Krátká, ale barvitá historie kapely Hlavy 2000 začala na hudební škole v Havířově, kam docházel Pavel Keller s Jonštou. Hudební škola vedená Ladislavem Králem vyučovala hře na elektrickou kytaru a bicí - v tomhle směru byla ve své době ojedinělá. Hlavy 2000 Přesto Jonštu a Kellera přestávalo bavit věčně omílat taneční hudbu, cajdáky, dostávali se jim do rukou gramodesky Dr.Feelgood, Ramones, Sex Pistols - bylo rozhodnuto. (Známá je i historka, kdy se jim napřed dostal do ruky časopis "Bravo" kýmsi přivezený ze západu. Byly v něm fotky britských punkerů..). Do kapely přibrali dalšího spolužáka Standu Vicherka, Pavel vymyslel název - Hlavy 2000 a začali hrát. Na první koncerty si půjčovali aparát z hudební školy. Jednou telefonoval Pavlovi učitel, že mají přijít do školy a vzít sebou šroubovák. Ve škole je učitel vyzval ať sundají zadní kryty beden. Komplet všechny reproduktory byly vybrané. Kutil Vicherek je ukradl. Načež učitel všechny ze školy vyrazil. Pavel s Jonštou zase vyrazili z kapely Standu Vicherka.

Místo něj přišel Olda Nesvadba - militantní hejsek. Měl zálibu ve zbraních, upravoval si vzduchovky na malorážky a choval bojová plemena psů. Později k vůli němu chodili členové kapely k výslechu na policajty (Olda prý střílel po lidech). Hrál v kapele tak dlouho, dokud ho nezavřeli. Na maturitním večírku se chtěl pomstít učitelům, kvůli tomu, že nebyl připuštěn k maturitě. Vytáhl na ně bajonet. Nejspíš byl ožralý a nebo pod práškama. V novinách potom vyšel článek "Nepodařený maturitní večírek". Oldu z něho odváželi rovnou do vazební věznice.
Jonšta A do třetice přišel do kapely Bohuš "Koždoň" Pěnička (taky z hudeb. školy), který hrál na bicí, ale ovládal i kytaru. Koždoň byl šoumen s neuvěřitelným vlasovým porostem. S policií měl věčné problémy, možná i proto, že se jich nebál a dokázal se třeba i pohádat. Když se oženil a dostal darem větší obnos peněz, nebo snad novomanželskou půjčku - místo vybavení domácnosti zakoupil dva koně. Jednou přijel na koni k restauraci Kosmos a přes zahrádku s ním vjel málem až dovnitř. Kůň s hlavou ve dveřích se rozhlížel po lokále. Přivolaná policejní hlídka Bohuše zadržela i s koněm. Technický problém nastal když je oba, koně i jezdce, chtěli dopravit na policejní stanici. Nakonec posadili Bohuše zpátky na koně, uzdu prohodili spuštěným okýnkem v autě kde ji svíral jeden z policajtů a pomalou jízdou si odváželi oba v závěsu. Pro všechny kolemjdoucí - nezapomenutelný výjev. Později v roce 1984 seděl Koždoň půl roku ve vazbě - kvůli undergroundové akci v restauraci Lapačka (víc o ní v Pbk Blues).

Kapela Hlavy 2000 - dva koncerty v restauraci "Horakůvka", jeden koncert v Datyních (Letoroky), hráli v Ostravě v hospodě "Na Střelnici" v Mariánských Horách a na každý další koncert se sjížděla i z okolních měst celkem silná generace punkových teenagerů, kteří se záhy vrhli do formování dalších kapel. V 81 roce hráli Hlavy 2000 v nějaké vesnici blízko Chocně kde měli vystoupit Plastic People of The Universe, ale Plastici nakonec nedorazili. To už Hlavy 2000 vystupovali jen ve dvou. Jonšta na bicí a zpěv a P.Keller na basu. Už od začátku oba vymýšleli hudbu a texty, leccos střihli od naposlouchaných kapel a některé texty přejali z básní Gellnera, Tomana, Verlaine... Kapela zanikla samovolně. Jonšta měl svůj další projekt v kapele RADEGAST, která hrála tvrdý, rychlý, výbušný a zajímavý H-C punk. P.Keller s B.Koždoněm spolu se Zvárou stvořili experimentální kapelu Č.H.T.L.

/ Převyprávěno něco ze vzpomínek P.Kellera - pm /Texty

Očarovaný palác V nejzelenějším koutu země, dobří andělé kde sní, zvedal kdysi bílé témě palác, pyšný, překrásný. V údolí, kde vládl rozum, tam hrad stál ! Nad sličnější stavbou cherub nikdy křídla nerozpjal ! Vlajky žluté, zlaté, slavné povlávaly na valech to vše bylo v době dávné, v zapomenutých již dnech a kdejaký větřík svěží si s nimi hrál polaskav zdi zdobných věží, rozvoněný letěl dál. V šťastné dolině té poutník viděl oknem zářícím k melodii ladné loutny duchy v rytmu tančící kolem trůnu, na němž seděl v pompě královské, v lesku, jenž mu přináležel, sám panovník říše své. Palácová brána plála perlami a rubíny a jí šuměla a vála, vála po všechny ty dny echa, kterým bylo dané šířit v dál hlasy krásy neslýchané vtip a moudrost, jíž slul král Zlí duchové v šerém šláři přepadli však jeho říš. Truchleme - vždyť ranní záři vladař nezahlédne již ! Sláva, jež dům oblévala jak pestrý květ, němou zkazkou se teď stala dávno mrtvých let. Kdo teď zbloudí do doliny, spatří oknem krvavým hrůzné, fantastické stíny křepčit k tónům drásavým, a jak peřej proudí branou smečka zběsilá, zří ji věčně rozchechtanou úsměv navždy ztratila Zlý den Je pátek třináctého to bude špatný den Za oknem vítr hvízdá nepůjdu radši ven. Já dneska mám zlý den Já dneska mám zlý den Já dneska mám zlý den Už aby bylo zítra smůla by byla pryč musím se přece snažit ke štěstí najdu klíč. Já dneska mám zlý den Já dneska mám zlý den Já dneska mám zlý den Všechno mi padá z rukou nedaří se mi nic snad těchto prokletých dnů nebude letos víc. Já dneska mám zlý den Já dneska mám zlý den Já dneska mám zlý den !!!