zpět na kapely 80-90 let

Brachyblast

zkušebna zámeček Na ukázku dvě skladby ke stažení z kompilace RM 004 Punk Company Havířov 86-87. Ve složení: Nudle - drums, gt / Francek - vokál, text / Ježíš - text / Koláč - bg / Klement - gt
Staří mrtví, mp3 ke stažení Staří mrtví
Hardford, mp3 ke stažení Hardford


Punk-rocková kapela, která hned od začátku směřovala k tvrdému hard-core. Po IQ:60, Kleci a j. se někdy v 84tém začala formovat z tiskárenského (mladšího) osazenstva punkerů kapela BRACHYBLAST. Napomohl "muž v pozadí", zvukař Pavel "Ďábel" Pavlica, který měl klíče od zkušebny v životickém zámečku.
BRACHYBLAST začínali ve složení: Martin "Panáček" Kněžík, řečený Ježíš - bass, zpěv, hudba, texty / Aleš "Klement" Juran - kytara / Gabin "Nudle" Juran - bicí /. Vznikly skladby "Žena v Černém", "Drsná planina" ve stylu NOTREND. Žádný koncert ještě neodehráli a "Panáček" musel na vojnu. Místo něj přišel hrát na basu Marcel "Koláč" Kolondra. Zpěvu se ujal Robert "Malutki" Mazurek, který psal i texty. Skladeb přibývalo. Jeden z prvních koncertů v Havířově - "Rockové pódium" spolu s Piráty klidných vod v KDPB, ale pro kapelu přelomový byl koncert na I. Bermudském trojúhelníku, kde obstáli vedle kapel RADEGAST a KLEC. Nevím už, jestli tento koncert odehráli v novém složení. Z kapely odešel Malutki a začal zpívat Tomáš "Francek" Franek. V téhle sestavě kapela už nějakou dobu vydržela:
Klement - kytara / Koláč - bass / Nudle - bicí / Francek - zpěv, texty, možná i některá hudba
Kapela se dostávala do povědomí. Koncertů přibývalo. V ostravském klubu v "Žaláku" na jednom z "čajů o páté", které organizoval Jirka Prokš, odehráli celý repertoár hned dvakrát, protože nedorazila druhá kapela. Jezdívali do Frýdku-Místku, Jičína. Koláč přišel v Jičíně k úrazu. Skočil mu na ruku pogující pankáč a byla z toho tříštivá zlomenina. Lékaři mu tvrdili, že bude mít trvalé následky, ale díky hraní na baskytaru, do čehož ho kapela nutila, ruku později zrehabilitoval.
Klement V 87 odjeli, jako mnoho jiných, na I. východočeský Woodstock, který se pro velkou účast policie nekonal. Po peripetiích - vystoupilo se zastávku před Trutnovem a kličkováním před tajnými (dost jich jezdilo na kole a z pod košil, nebo dělnických brašen jim trčely antény vysílaček) nakonec všechny cesty vedly do jedné hospody, kde náhodou potkali kapelu KLEC. Začátkem 90 let nevydařený výlet do Bratislavy s kapelou KLEC. Koncert zrušen. Cestou píchli a přijeli pozdě. Francek musel dokonce zaplatit pořadatelům nějaké peníze za nedodržení smlouvy. Jindy se podařilo odehrát koncerty bez problémů (některé s IQ:60 nebo dalšími punkery).

Koláč,Klement První nahrávka na zámečku v březnu 87. Sedmiskladbové demo. Pesimistický a chvílema pěkně disharmonický temný HC BRACHYBLASTU zde sice ještě zní trochu nevyzrále, ale hned druhá nahrávka z podzimu 87 / jara 88 ukazuje kapelu v plné síle. Znovu nahrané staré pecky jako “New York”, “Holka” nebo “Žena v černém” už jsou (spolu s řadou novějších kousků) perfektními HC nášlehy. Podle "Nudleho" byly některé písně inspirovány EXPLOITED, G.B.H., ale při poslechu BRACHYBLASTU nemáte dojem, že by šlo vystopovat nějaké přímé ovlivnění konkrétní cizí kapelou - tak, jak je to u československého punku těch časů běžné. Prostě jde o originální tvrdý nářez.

V 91 v Šenově BRACHYBLAST nahrával v garáži u Dana Václavka. Obě první nahrávky na kazetách RM 004 a RM 012 vyšly znovu spolu s porevoluční "studiovkou". Kapela mezitím změnila basáka, odešel Koláč (hrál skvěle!!) a sestava se zredukovala na trio, kdy basoval i zpíval Francek) a ke konci své existence (91 / 92) i název na B.B.T. Kapela zvolna zanikla Franckovým odjezdem do USA.

(pm+pozn.jp)

fragmenty z textů:

Za hustými mraky slunce se již skrylo
Vše dokola pokryla ledová tříšť
Hromady kostí lidí i zvířat
Dávno již rozehnal ledový vír
Vyhaslý nářek umírajících lidí
V šíleném řevu tenkrát se ztratil
Ve svistotu raket a výbuchů bomb
Celý ten svět se v popel obrátil
(BRACHYBLAST - “Konec světa”)Holka:

Dělej holka dělej
Víš, že pak jsem ras
Čím více si pospíšíš
Tím to bude lepší