zpět na kapely od r2000

Fossil

Na ukázku dvě skladby z alba PATERNOSTER (2006) ve složení: Maluttki - zpěv a kytara / Medvajz - basa a sbor / Kláda - klávesy, kytara a zpěv / Venca - saxofon a sbor / Bazil - bicí / TEXTY / profil - FOSSIL na bandzone
Fossil
Dožínky, mp3 ke stažení Dožínky
Vždy připraven, mp3 ke stažení Vždy připravenNa přelomu jara a léta 2005 se členové kapely Fossil scházejí ve studiu Sklep v Havířově a nahrávají nové skladby. Nutno vyzdvihnout trpělivost studiových bratří, kterým na úpravách zvuku podle přání kapely uběhl nejeden dlouhý večer a za jízdy zapracovávali další hudební nápady. Maluttki se pod sluchátkama tahal za vousy, donekonečna si nechával přehrávat skladbu za skladbou a vychytával ... CD Paternoster stojí určitě za poslech. Na studiové nahrávce vylezou všechny vyhrávky a podivnosti, kterých je tahle kapela plná. Energií nabité pasáže sklouznou v překvapivé změny rytmu podle hesla - když se skladba začíná líbit, honem pryč ! Humor nejen v textech, ale ten těžko definovatelný hudební (je to ve způsobu zpěvu ? V místy neurotických klávesách Klády nebo v celém aranžmá ?) zůstává Fossilu vlastní. Maluttkeho texty jsou pořád plné bizarních metafor a hraní se slovy, ale víc než na prvním albu - ta ta ri, zpívá o vážných věcech. Groteskní veršování o špinavostech doby nebo o tom co tlačí.
Medvajz se z rodinou odstěhoval na jižní Moravu do Blížkovic a pozvolna z kapely odešel (dojíždění na zkoušky bylo dost komplikované..). Venca Namyslo odjel pracovně do Anglie a vypadalo to chvíli, že Fossil ulehne do jury..., ale kapela se znovu rozhýbala. Přišel nový basák Hary, brzy se má vrátit i Venca. Za zmínku stojí koncert - 9. 12. 2006, Olomouc-Řepčín, U Kapličky, narozeniny - JARDA VON CHROMEK / 50. FOTO

(pm)

Fossil ve studiu AMA Na ukázku dvě skladby ke stažení ze staršího alba - ta ta ri (2003) a také videoklip Abrakadabra, který byl natočen v Bližkovicích 2004. Sestříhal a upravil Mile Dominik.

Vrtochy, mp3 ke stažení Vrtochy
Výduť, mp3 ke stažení Výduť

Z nitra již dávno vyhaslého magmatu byla koncem druhého milénia po nenadálé erupci objevena hudební zkamenělina FOSSIL. Tvoří ji pět členů, kteří jsou znalcům dobře známí z jejich dlouholetého působení za dob svobody i nesvobody v mnoha originálních kapelách, ať již punkových či undergroundových (např.Středně rychlé šípy, Radegast, Klec, T.D.H.R., Brachyblast, Za co ?, Piráti klidných vod, Morální tyfus, Personal). Jsou to: Maluttki - zpěv a kytara / Medvajz - basa a sbor / Kláda - klávesy, kytara a zpěv / Venca - saxofon a sbor / Bazil - bicí. Ke dni 1.5.2003 činil věkový průměr kapely 35,83 roků. Ztuhlí členové přes velký zájem vystupují jen občas, přesto jejich bezelstná asertivita činí z jejich vystoupení opakovatelný zážitek. Za zmínku stojí vydařené koncerty s Jimem Čertem v Havířově a Ostravě, v restauraci Horakůvka v Šenově a v areálu TJ.Důl František. Hudební produkce skupiny se těžce vměstnává do jakékoliv škatule, FOSSIL sám sebe odmítá charakterizovat. Snad jen několik názorů od posluchačů a jejich kritiků: "hipisácký cirkus s jazzovým feelingem a punkovou energií, underground v undergroundu, eklektické panoptikum, charismatická fikce atd." FOSSIL není jen hudební, nýbrž celková životní filozofie, ba světově uvolněný kritický názor. Četnost koncertů není taková jako u mnoha jiných ryze hudebních skupin často ůtočících svým maskulinním egem. Členové totiž vystupují jen tehdy, cítí-li potřebu světu sdělit cosi zásadního. Přejme si jen jejich frekventovanější potřeby.

(rob)

v Tiskárně

Ještě něco málo o FOSSILU

V počátku začali zkoušet aranže s houslema Katky - přezdívané "Bardotka" a udělali pár úspěšných koncertů. Bohužel její alkoholické ambice zabránily dalšímu angažmá v kapele. Medvídek se jí pokoušel na zkoušky vytahovat z hospody, jezdil pro ni autem. Dál to nešlo. Dala housle do zastavárny i se snímačem, který vlastně dostala od kapely. Velká škoda, protože zvuk FOSSILU s jejíma houslema byl skvělý...S Katkou proběhly ještě dva koncerty s Jimi Čertem v Havířově "U Třísky" a v Ostravě v "Černém Pavouku".

FOSSIL, už bez Katky, odehrál jen několik koncertů většinou po hospodách. Každoročně kolem vánoc - kde se vždycky sejdou "staré hyeny". Kapela po svépomocí vydaném CD - ta ta ri (studio AMA, Těrlicko 2003) má nazkoušeny další nové skladby. Vypadá to, že se "fosilní vyvřelina" nečekaně rozhýbala. Nedávno hrál FOSSIL v Ostravě a po zdařilém koncertu v olomoucké Ponorce (skvělá hospoda,zdravím Brázdu --pozn.pm) se kapela chystá na undergroundový "letní tábor" v Prostředním Vydří na statku Ivana Martina Jirouse. Bazil si koupil nové bicí a Maluttki jako obvykle znejistěl, že má příjít nový "nápor" koncertů. Věřme, že "cosi zásadního" bude kapela sdělovat světu stále častěji...

(pm)

Maluttkeho traktát o hoministickém hnutí.

HOMINISTÉ - jsme pro i proti!

Kdo jsou to hoministé? Co chtějí a odkud se vzali? Co nám chtějí vzít? Tyto otázky a spousta dalších nepodložených spekulací a dezinformací ohledně hoministického hnutí nás jakožto zakladatele hoministických axiomů přinutili poprvé alespoň k malé písemné osvětě. Myslíme si, že v této krátké inkunabuli není důležité rozpitvávat naše personální údaje či sociální původ apod., ale spíše vás heslovitě seznámit s hoministickými myšlenkami, názory a východisky. Hoministé nejsou liberálové ani konzervatoristé, nevymezují se jednoznačně vůči ostatním hnutím a myšlenkovým proudům, na nichž se dá najít většinou také spousta pozitivního. Jediné jednoznačné vymezení je vůči všem formám fanatismu. Hlavní rozdíl mezi hoministickým myšlenkovým proudem a ostatními filozofickými směry je ten, že ostatní myšlenkové proudy vycházejí především z jediného správného názoru či východiska, který se snaží aplikovat na všechny dostupné situace. Hoministé naopak vycházejí z konkrétní situace a teprve pak se snaží na ni aplikovat pokud možno správný názor. Tento postup není oportunistický, bezpohlavní ani váhavý.
U Mokroše
Hoministé čerpají krom jiného také z obyčejného selského a slezského rozumu a zkušeností mnoha generací. Umožňují navíc metodu individuální aplikace, která není podřízená společnému nebo společenskému konsenzu. Základní desatero zůstává u hoministů nezpochybněno, ba co navíc, hoministé se snaží nacházet adekvátní postupy reagující na složitost dnešního světa nabízejícího spousty tzv. malých hříšků a etických pochybení. Hoministé vyzývají: "Nebuďme egoisty, patolízaly, filantropy, misantropy, nabízejme někdy méně někdy víc, rozdávejme, ale nerozdávejme se, řešme, ale netlačme na pilu". Hoministé nechtějí rozdělovat, ale ani spojovat. Jejich heslem je nikoliv rozděl a panuj, ale panuj a rozděl. Hoministé hledají rovnováhu mezi individuální prosperitou a společenským úpadkem a tvrdí, že na kataklyzmatických inkonzistentních koherezích nelze stavět svět.
Hoministé se nasnaží na život aplikovat matematické vzorce, ale nepodléhají ani romantizujícím iluzím. Hoministé nežvýkají jetel, ale betel. Odrazem a obrazem jejich otevřeného a nezatíženého myšlení je jejich erbovní znak, v němž nacházíme kapra v baru a kapybaru. Hoministé jsou humánní, a žádají, aby nebyli zaměňováni s hominidy či dokonce huminidy (jak se již bohužel stalo). Hoministé vyzývají k diskusi a křičí: "Maminko, až to tady budete natírat, my už tady nebudeme.A když musíš, tak pustíš. Babičko sedněte si." Hoministé komunikují se všemi generacemi, nedávno oslovili letákem mladší generaci. Vyjímáme z něj úryvky, které snad mladšího čtenáře či čtenářku osloví: "Nechceš na párty cipovat, ale participovat? Nechceš lavírovat a balancovat na hranách pochybností? Chceš probudit v sobě pramegapodstatu? Bojíš se v dnešní době jednoznačně vyjádřit svůj názor a říci nahlas jsem pro i proti? Tyto a spousty dalších problémů a otázek ti pomůže řešit hnutí hoministů.

Stát se členem hoministů je snadné, stačí projít malou bezbolestnou depilaci, očistnou katarzí, 14-denní karanténou a zaplatit symbolický poplatek ve výši 5000 kč. Upozorňujeme, že tato částka opravňuje k doživotnímu členství (pokud však nedojde k zásadnímu porušení hoministických zásad ze strany člena), což vzhledem k pravidelným měsíčním či ročním členským příspěvkům ostatních hnutí či stran není zas tak mnoho. Navíc tato částka člena opravňuje k účasti na valné hromadě a návštěvě hoministické lóže jednou za uherský rok. Podat přihlášku a zaplatit členský příspěvek je též možno na koncertech hlásné trouby hoministického hnutí - skupiny FOSSIL.

(rob)
Texty (CD ta ta ri)HÁLIM (Já tě holím) Já tě holím Záda holí ti osolím Bolest slastí zpomalím Tělnatý záhyb záhy zahalím Já tě holím Ten krásný moment ti osladím Při vousu prorokově tě zdobím Devítiocasou kočkou tě hladím Já tě holím Svými zásadami tě kvasím Dechem mým dech tvůj zhasím V kozelcích do kotrmelce tě zabalím Já tě holím Séměm hořce tě kyselím Svalem mým tě udávím Dole pole z tvé vůle Hálime zasadím Holím holí Halíma halabala VYCHCANÝ POMOČNÍK Jsem tvůj vychcaný pomočník Žehná ti tvůj pobočník Dones si nočník Já jsem tvůj ročník Jsem tvůj vychcaný pomočník Dones mi cukr a bičík Jseš zralej na ručník Jsem tvůj vychcaný pomočník Vypij můj ročník Vyčervi moučník Jsem tvůj vychcaný pomočník Kdo na tě sočí? Když jsem tvůj kočí Když jsem tvůj vychcaný pomočný Vypíchni si oči Já svítím loučí Močenou v moči Kdo z nás se loučí? Kdo se tu loučí? Kdo si jen prstíčky smočí? A kdo se namočí? Hej hou Hou hej Ouvej Jsem tvůj vychcaný pomočník Žehná ti tvůj pobočník VRTOCHY Vrtochy mám Mám vrtochy Vrtím se do mrtě Drtím tě do drtě Výtoky mám Mám výtoky Vytočím patoky Vyteču do stoky Vývody mám Mám vývody Kadím do kádě Povolím opratě Výrony mám Mám výrony Ladím do latě Vymknu se - proklatě V HARÉMU VČERA Dneska nemám náladičku (Bacha na mně, bacha na mně) Nemám slzy na krajíčku (Bacha na mně, neserte mně) Nemám klídek v pokojíčku (Mombasa do frasa) Dám hlavičku pod vodičku (Hladina přetekla, hladina přetekla) Já ti šlápnu na nožičku (Bacha na mně, bacha na mně) Nepůjdu ti na ručičku (Mombasa do frasa) Povozím tě na malíčku (Bacha na mně, neserte mně) Přitáhnu tě za uzdičku (Hladina přetekla, hladina plác) Spadla mi včera do bazéna Nahatá Věra poblázněná Píchla mně včela do ramena Leží chuděra utopená Včera zvečera Buona serra Přísahám ti na mou Věru (Bacha na mně, bacha na mně) Zastřihnu ti tvou záděru (Bacha na mně, neserte mně) Nesahej mi na mou Věru (Basama s fusama) Zašlápnu tě do průměru (hladina přetekla, hladina přetekla) Neděkuji za důvěru (Bacha na mně, bacha na mně) Potřísním ti tvou zástěru (Basama s fusama) Nevypadnu ze záběru (Bacha na mně, neserte mně) Rozsekám tě na maděru (Hladina přetekla, hladina plác) Spadla mi včera do bazéna Nahatá Věra poblázněná Píchla mně včela do ramena Leží chuděra utopená V harému včera V harému včera Dneska nemám náladičku (Bacha na mně, bacha na mně) NA KRAJÍČKU Už mě to bere Už se to dere Cosi se sere Na immer were Heleme se! Už mě to bere Už se to dere Cosi se sere Na immer were Já vám říkám, že tyhle fláky Už nechci dále polykat Tak jak se žere, tak se i žije Je třeba začít si odvykat Ať víš, či nevíš, ať chceš či nechceš Přestáváš tomu unikat Teď už jen čekám, kozelce metám Kdy začnem všichni onikat? Už mě to bere Už se to dere Cosi se sere Na immer were Heleme se! Hej pane pingl Dast ist ein schwindel Vždyť já chtěl vodu Ne žádnou sodu Chápete to? BRITA Brita dnes byla bita Brita je prý žena Brita má krásná kýta Brita je prýžená Ty tvoje triky Miky Mi nejdou do hlavy Začínám míti tiky Změním si pohlaví Brita tě hezky vítá Brita je zvířená Umí bít, být saň litá Brita je zvířena Ty tvoje kidy midy Mi dávaj do těla Na klice dělám kliky Vyju jak Pamela ABRAKADABRA Abrakadabra Namažu ti ňadra Jsme z jednoho jádra Už namáčí se hadra Ať neuschne sádra Nastoupí eskadra VÝDUŤ Hlava je dutá Myšlenka zutá Žíla vydutá Ego jde - pá... Matka je krutá Děcko netutá Ani nedutá Rodiná má... Probudˇrobota Vylov mamuta Prázdná kajuta Společnost tvá... Struna napnutá Noha vymknutá Líbá Kunhuta Princezna Kvá...